خانه / مقالات / مقالات دوربین مداربسته / دکل دوربین مداربسته و انواع آن

دکل دوربین مداربسته و انواع آن

دکل دوربین مداربسته

دکل دوربین مداربسته و انواع آن

دکل دوربین مدار بسته یکی از ابزارهای مهمی است که در نصب آن به خصوص در مکانهایی با وسعت زیاد به کار می رود. این دکلها معمولا برای مقاصدی چون افزایش برد ، زاویه دید و کاهش دسترسی افراد به دوربین در محل های خاص مورد استفاده قرار می گیرند.

از ابزارهای دیگری که برای نصب و جاگذاری دوربین مدار بسته به کار می رود می توان به دستک ها و پایه ها اشاره کرد. دستک ها برای نصب دوربین بر روی دیوار استفاده می شوند در حالیکه دکل ها روی زمین نصب می شوند و می توان از آنها برای افزایش فاصله  دوربین با زمین استفاده کرد.

جنس دکل دوربین مداربسته

دکل دوربین مداربسته می تواند از جنس های مختلفی ساخته شده باشد که بر اساس نوع کاربری و قیمت آن می تواند متفاوت باشد. این دکلها معمولا از جنس آهن با روکش گالوانیزه یا بدون روکش می باشد. البته از آلومینیوم و آلیاژهای آن نیز در ساخت دکل های نظارتی استفاده می شود.

دکل های با روکش گالوانیزه هزینه بالاتری نسبت به نوع بدون روکش دارند. در صورت استفاده از دکل آهنی بدون روکش گالوانیزه باید سطح آن با روکش ضد زنگ و رنگ پوشانده و محافظت شود.

انواع دکل دوربین مداربسته

دکل مکعبی

۱- دکل مکعبی

دکل های مکعبی معمولا توسط قوطی یا پروفیل آهنی تولید می شوند و معمولا به شکل T یا L مانند هستند. قوطی و پروفیل آهن معمولا تا ارتفاع ۶ متری تولید می شوند به همین دلیل این نوع دکل ها تا ارتفاع ۶ متری قابل استفاده می باشند. از مزایای این دکل ها هزینه ساخت پایین آنها می باشد. ساخت دستک برای این نوع دکل ها نسبت به انواع دیگر دکل ساده تر می باشد.

دکل لوله ای

۲- دکل لوله ای

دکل لوله ای معمولا از لوله گالوانیزه یا لوله سایه تولید می شوند. این دکل ها به طور معمول تا ارتفاع ۱۰ متری تولید و مورد استفاده قرار می گیرند. مقاومت فیزیکی این نوع دکل ها در برابر فشار و باد نسبت به دکل های مربعی بالاتر می باشد. استفاده از این دکل ها به دلیل ساده بودن ساخت بسیار رایج است.

دکل ماژولار

۳- دکل ماژولار

این دکل ها بسیار شبیه به دکل های مخابراتی می باشند و برای مکان های بادخیز طراحی شده اند. مقاومت دکل های ماژولار به دلیل ساختار آنها در مقابل باد نسبت به دکل های دیگر بیشتر می باشد اما در برابر ضربات فیزیکی در مقابل دکل های دیگر مقاومت پایینی دارند.

دکل چند وجهی

۴- دکل چند وجهی

این دکل ها از ترکیب سازه های کوچک به هم جوش داده ساخته شده است که این سازه ها به طور معمول دارای قاعده ای ۶ یا ۸ وجهی است. ساختار عمودی این نوع دکل ها به صورت مخروطی شکل می باشد که همین شکل مخروطی مقاومت فیزیکی این نوع دکل ها را در مقابل باد و فشار بسیار افزایش می دهد. این دکل ها به شکل های مختلف ساخته و تولید می شوند و از نظر شکل ساختار دارای محدودیت نمی باشند. مقاومت این نوع دکل ها نسبت به دکل های مکعبی و لوله ای شکل بالاتر می باشد. به دلیل پیچیدگی ساخت ، معمولا هزینه ساخت این دکل ها نسبت به دکل های دیگر بیشتر می باشد.

این دکل ها از حرفه ای ترین نوع دکل های نظارتی می باشند.

کاربرد دکل دوربین مداربسته

دکل های دوربین مداربسته معمولا برای موارد زیر به کار می روند :

۱- دکل برای نصب دوربین مدار بسته نظارتی در محوطه کارخانه ها

۲- دکل برای نصب دوربین مدار بسته امنیتی در محوطه های نظامی

۳- دکل برای نصب دوربین های ثبت کننده تخلفات راهنمایی و رانندگی

۴- دکل برای نصب دوربین های کنترل محدوده زوج و فرد و ترافیک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *