خانه / آموزش / آموزش نصب دوربین مداربسته آنالوگ

آموزش نصب دوربین مداربسته آنالوگ

نصب دوربین مداربسته

آموزش نصب دوربین مداربسته آنالوگ

نصب دوربین مداربسته آنالوگ حتی برای کسانی که اطلاعات کمی در مورد کارهای فنی برق دارند کار زیاد سختی نیست. برای نصب دوربین مداربسته شما فقط نیاز به یادگیری سیم کشی ساده برق, طرز کار با دریل و در صورت نیاز چگونگی نصب داکت برق برای رعایت اصول نصب را دارید که به راحتی می توانید با کمی حوصله اینکار را برای خود انجام دهید. در ادامه شما را با تجهیزات مورد نیاز سیستم مداربسته آنالوگ , نحوه نصب و چگونگی اتصال آنها به یکدیگر آشنا خواهیم کرد, پس با ما همراه باشید.

تجهیزات مورد نیاز برای نصب سیستم مداربسته آنالوگ

دوربین مداربسته آنالوگ : با توجه به وسعت محل نصب باید تعداد و نوع دوربین آنالوگ خود را مشخص کرده و آنها را تهیه کتیم. (دوربین مداربسته آنالوگ چیست؟)

دستگاه دی وی آر (DVR) : با توجه به تعداد دوربین ها باید دستگاه DVR مناسب برای کار خود را تهیه کنیم. ( دستگاه DVR چیست؟ )

هارد دیسک : هارد دیسک با ظرفیت مورد نیاز با توجه به تعداد دوربین های مداربسته و نیاز ما انتخاب می شود. (راهنمای خرید هارد دیسک دوربین مداربسته)

کابل تصویر دوربین مداربسته : با توجه به متراژ مورد نیاز باید کابل RG59 یا کابل ترکیبی ( کابل RG59 و کابل برق در یک کابل ) برای اتصال هر دوربین به دستگاه DVR خریداری شود. پیشنهاد می شود چند متر بیشتر از برآورد خود کابل تهیه کنید که در صورت افزایش متراژ کابل کشی با مشکل مواجه نشوید. ( کابل تصویر دوربین مداربسته چیست؟ )

کابل برق دوربین مداربسته : در صورت استفاده از کابل RG59 باید برای تغذیه هر دوربین به متراژ مورد نیاز کابل برق جداگانه تهیه شود. (کابل برق دوربین مداربسته چیست؟)

منبع تغذیه یا آداپتور : برای تامین انرژی برق دوربین های مداربسته باید به ازای هر دوربین یک آداپتور ۱ آمپر تهیه کتید یا از یک منبع تغذیه مرکزی برای تامین برق همه دوربین ها استفاده کنید. ( منبع تغذیه دوربین مداربسته چیست؟ )

اتصالات دوربین مداربسته : برای اتصال کابل تصویر به دوربین مداربسته و دستگاه DVR شما به فیش BNC نیاز دارید علاوه بر آن برای اتصال منبع تغذیه یا آداپتور به دوربین های مداربسته بسته به تعداد آنها نیاز به فیش نری و مادگی برق دارید.

لوازم جانبی نصب : برای رعایت اصول نصب دوربین مداربسته و پنهان کردن کابلها و تجهیزات برقی می توانید از داکت برق, باکس پلاستیکی, لوله فلکسی و … استفاده نمایید. در مورد هریک از این متعلقات به صورت جداگانه مقالات کاملی در سایت قرار داده شده است و می توانید آنها را مطالعه نمایید.

 

راهنمای نصب دوربین مداربسته

قبل از شروع مراحل نصب دوباره مکان نصب هر دوربین مداربسته, علت استفاده از آن و نیازهای مشتری خود را دوباره چک کنید و پس از توضیحات لازم و تائید کار توسط مشتری مراحل نصب را آغاز کنید.

 • در ابتدا طرحی کلی از کابل کشی, محل نصب دوربین ها, محل هایی که باید سوراخ شوند را دقیقا مشخص کنید. ( در صورت لزوم می توانید آنها را روی کاغذ یا در صورت وجود نقشه محل نصب بر روی آن مشخص کنید )
 • قبل از شروع کابل کشی مسیر کابل و محل عبور آن را به دقت بررسی نمایید, امکان سوراخ کردن دیوارها را حتما بررسی کنید. در صورت وجود مشکل بعد از مشخص شدن و بررسی مسیر جایگزین به سراغ مرحله بعد در نصب خود می رویم.
 • بسته به محل نصب و نیاز ما داکت برق, لوله فلکسی یا لوله فلزی را در مسیر کابل کشی هر دوربین و جایی که برای آن در نظر گرفته ایم نصب می کنیم.
 • در مسیر هر دوربین کابل تصویر RG59 و کابل برق را با در نظر گرفتن ضریب خطا متر کرده و ببرید. همیشه برای برش کابلها سعی کنید کمی بیشتر در نظر بگیرید تا با کوتاه بودن طول کابل مواجه نشوید. در سمت دستگاه DVR هم مقداری کابل اضافه برای جا به جایی احتمالی دستگاه DVR در آینده در نظر بگیرید که در صورت جابه جایی دستگاه مشتری با مشکل مواجه نشود.
 • کابلها را از محل نصب دوربین مداربسته درون داکت یا لوله فلکسی قرار دهید. کابلها را به دقت اندازه کنید.
 • در صورت تامین برق دوربین های مداربسته توسط آداپتور باید در کنار محل نصب هر دوربین یک باکس پلاستیکی برای جا دادن آداپتور درون آن نصب کنید. البته می توان از منبع تغذیه مرکزی هم برای تامین برق استفاده کرد که در اینصورت نیازی به باکس پلاستیکی نمی باشد. ( توضیحات لازم در مورد مزایا و معایب هر کدام در مقاله مربوطه داده شده است )
 • دوربین های مداربسته را در جایی که برای هر دوربین در نظر گرفته اید نصب کنید. پس از اتصال فیش BNC به سر کابل تصویر و در سمت دستگاه DVR به سر دیگر , آن را به دوربین و دستگاه DVR وصل کنید.
 • در صورت استفاده از آداپتور فیش آن را به دوربین وصل کنید. در صورتیکه از منبع تغذیه مرکزی استفاده می کنید باید فیش نری و مادگی را به سر کابل برق وصل کنید. در صورت استفاده از آداپتور در کنار دوربین باید کابل برق را با اتصالات به آداپتور وصل کنید.
 • پس از اتصال منبع تغذیه به برق و بررسی وصل بودن فیش ها به هر دوربین مداربسته, به محل استقرار دستگاه DVR رفته و دستگاه را پس از اتصال به برق و نمایشگر روشن می کنیم.
 • در صورتی که تصویر دوربین های مداربسته قابل مشاهده نبود, ممکن است کابل تصویر یا برق قطع باشد یا دوربین مورد نظر خراب باشد. برای چک کردن موارد فوق سعی کنید با چک کردن IR دوربین یا با استفاده از ولت متر از وصل بودن برق دوربین اطمینان پیدا کنید. در صورت وصل بودن برق به دوربین مداربسته ممکن است اتصالات کابل تصویر مشکل داشته باشد یا کابل مورد نظر در جایی قطعی داشته باشد. سعی کنید به دقت مسیر کابل مورد نظر را بررسی کنید و مشکل را رفع کنید.
 • در صورت داشتن تصویر دوربین ها را با توجه به نیاز مشتری و در نظر گرفتن منابع نور و وجود مشکل ضد نور احتمالی به دقت تنظیم نمایید. توصیه می شود اینکار در طول روز انجام شود.
 • پس از تنظیم تمامی دوربین های مداربسته نوبت به نصب هارد دیسک در دستگاه DVR می رسد. اینکار بسیار ساده است برای شروع پیچ قاب دستکاه دی وی آر را باز کرده و قاب روی آن را بردارید. سپس هارد دیسک را به کابل SATA و برق موجود در دستگاه وصل کنید. در صورت وصل نبودن طرف دیگر به مادربرد دستکاه آن را هم به دستگاه وصل کنید. پس از استقرار و نصب هارد قاب دستگاه را می بندیم.
 • دستگاه DVR را روشن کرده و هارد دیسک را فرمت می کنیم. از تنظیمات دستگاه تنظیمات نور, تصویر و زمان بندی ضبط را انجام می دهیم.
 • پس از پایان کار تصاویر را به مشتری خود تحویل می دهیم.

همانطور که مشاهده کردید با کمی دانش مختصر برقی و فنی می توانید کار نصب دوربین های مداربسته آنالوگ را انجام دهید. در مقالات بعدی نصب دوربین مداربسته تحت شبکه و نصب میکروفن برای داشتن صدا و موارد دیگر نصب را به شما دوستان عزیز و سروران گرامی آموزش خواهیم داد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *