خانه / مقالات / مقالات دوربین مداربسته / FPS دوربین مداربسته چیست؟

FPS دوربین مداربسته چیست؟

تعداد فریم دوربین مداربسته

FPS دوربین مداربسته چیست؟

FPS که مخفف عبارت Frame Per Second و به معنی نرخ یا تعداد فریم در ثانیه می باشد. در واقع هر تصویر متحرک از تعدادی تصویری ثابت ایجاد شده است که پشت سر هم به نمایش در می آیند. همین پشت سر هم بودن در مغز ما باعث ایجاد حس حرکت در تصویر می شود. هرچه نرخ یا تعداد فریم ها بیشتر باشد جزئیات کمتری در تصویر دوربین مداربسته را از دست خواهیم داد و جزئیات بیشتری را در تصویر خواهیم داشت.

چشم انسان می تواند ۱۰ تا ۱۲ فریم در ثانیه را مشاهده کند ولی گرچه برخی معتقدند یک تصویر با ۱۰ فریم در ثانیه به اندازه یک تصویر ۳۰ فریم در ثانیه زنده است اما در تحقیقات جدید مشخص شده است که انسان به نرخ فریم بالاتر تمایل بیشتری دارد. و اهمیت نرخ فریم وقتی روشن می شود که در تصویر حرکتی باشد که در اینصورت در تصویر با نرخ ۳۰ فریم جزئیات کمتری نسبت به ۱۰ فریم در ثانیه از دست خواهیم داد. در تصاویر با نرخ فریم پایین در صورت حرکت ممکن است تصویر دوربین مداربسته تار شود و ما جزئیات را نتوانیم تشخیص دهیم و این یکی از معایب تصاویر با نرخ فریم پایین می باشد.

حداکثر فریم در ثانیه قابل انتقال در سیستم تلویزیونی پال ۲۵ فریم در ثانیه می باشد. البته همین مقدار برای داشتن تصویری زنده با کیفیت بالا کافی می باشد.

نرخ فریم دوربین مداربسته و تجهیزات نظارتی

نرخ یا تعداد فریم در ثانیه یکی از مهمترین ویژگی های دوربین های مداربسته تحت شبکه (IP) و دستگاه های ذخیره سازی مانند دستگاه DVR می باشد. هرچه میزان این فریم در ثانیه بیشتر باشد کا تصویری زنده تر و با کیفیت تر خواهیم داشت. پس در هنگام خرید به FPS این تجهیزات توجه ویژه ای داشته باشید تا در آینده دچار مشکل نشوید.
تاثیر نرخ فریم در حجم و پهنای باند دوربین مداربسته چیست؟

هرچه تعداد فریم ها بیشتر باشد در واقع فریم بیشتری برای تشکیل یک ثانیه تصویر خواهیم داشت و حجم بیشتری برای ذخیره سازی این تصاویر در هارد دیسک نیاز داریم و برای انتقال اطلاعات و تصاویر به پهنای باند بالاتری نیاز خواهیم داشت. پس تعداد فریم تاثیر مستقیم با حجم و پهنای باند دوربین مداربسته دارد.

آیا تعداد فریم پایین باعث تاری تصویر دوربین مداربسته در حرکت می شود ؟

معمولا تار شدن تصویر دوربین مداربسته در حرکت به سرعت شاتر دوربین بر می گردد تا تعداد فریم در ثانیه. تعداد فریم روان بودن تصویر را تعیین می کند و رابطه مستقیمی با تار شدن تصویر در حرکت ندارد.

 

نرخ فریم دوربین مداربسته

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *