خانه / مقالات / مقالات دوربین مداربسته / دوربین مداربسته AHD چیست؟

دوربین مداربسته AHD چیست؟

دوربین مداربسته AHDدوربین مداربسته AHD چیست؟

AHD مخفف Analog High Definition به معنی دوربین مداربسته آنالوگ رزولوشن بالا می باشد. دوربین های دارای تکنولوژی AHD یکی از جایگزین های خوب دوربین مداربسته آنالوگ سنتی می باشد که به دلیل محدودیت TVLine کیفیت این دوربین ها زیاد چنگی به دل نمیزد و در مقابل دوربین های مداربسته تحت شبکه ضعف زیادی در کیفیت داشت.

 

این تکنولوژی بعد از تکنولوژی HDCVI (که توسط شرکت Dahua که امکان انتقال و ضبط تصاویر HD در بستر کابل Coaxial را فراهم می کرد) توسط یک کمپانی تولید پردازنده و چیپست کره ای به نام NextChip ابداع و معرفی شد. این تکنولوژی به دلیل متن باز بودن مورد استقبال شرکت های مختلف قرار گرفته است.

دوربین مداربسته AHD نسبت به دوربین مداربسته تحت شبکه و تکنولوژی های HDCVI و HDSDI از قیمت خیلی پایینتری برخوردار است که هزینه پیاده سازی آن بیشتر نزدیک به دوربین های مداربسته آنالوگ سنتی می باشد.

کابل و محدودیت آن در سیستم مداربسته AHD

بر خلاف دوربین های مداربسته تحت شبکه (IP) که ما با محدودیت کابل کشی ۱۰۰ متر مواجه ایم , در دوربین مداربسته AHD به دلیل حساسیت پایین این سیستم به طول کابل و کیفیت آن , با استفاده از کابل های RG59 می توانیم به راحتی و بدون افت کیفیت تا ۵۰۰ متر از آنها استفاده کنیم. حتی در صورت استفاده از کابلهای RG60 طول کابل ما می تواند تا ۱۰۰۰ متر هم افزایش پیدا کند.

کیفیت تصویر دوربین مداربسته AHD

دوربین مداربسته AHD تا الان دارای دو نسل می باشد. در نسل اول سیستم مداربسته AHD ما به کیفیت ۱ مگاپیکسل (۷۲۰P) و ۱٫۳ مگاپیکسل (۹۶۰P) می رسیم اما در نسل دوم دوربین مداربسته AHD رزولوشن ( کیفیت تصویر ) به ۲ مگاپیکسل (۱۰۸۰P) افزایش یافته است. دوربین های مداربسته AHD نسل اول با دوم از نظر سیستم کدگزاری تفاوت هایی دارند و امکان استفاده همزمان از این دوربین ها وجود ندارد.

در سیستم مداربسته AHD به دلیل ارسال و دریافت تصاویر بدون فشرده سازی و تغییر, حتی در صورت استفاده از کابلهای نامرغوب و اتصالات معمولی کیفیت تصویر بالایی را به ما می دهد اما بهتر است برای کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری از کابل و اتصالات مرغوب استفاده کنید.

از دیگر مزایای دوربین مداربسته AHD عدم تاخیر در ارسال تصاویر می باشد و تاخیر در ارسال تصاویر نزدیک به صفر است.

طرز کار دوربین مداربسته AHD

تکنولوژی AHD بر پایه انتقال تصویر سیستم های تلویزیون دیجیتال (DTV) اقدام به ارسال تصاویر دوربین مداربسته می کند. در این سیستم مداربسته تصاویر به صورت آنالوگ انتقال می یابند با این تفاوت که با کدگزاری خاص امکان جا به جایی اطلاعات و تصاویر با کیفیت و حجم بالا را فراهم می کند. این کدگزاری توسط چیپ AHD TX دوربین مداربسته انجام می شود.

چیپ AHD TX اطلاعات دیجیتال دوربین مداربسته را دریافت و بعد از کد گزاری به صورت AHD به دستگاه ذخیره ساز AHD ارسال می کند. چیپ AHD TX دی وی آر AHD بعد از دریافت اطلاعات کدگزاری شده آنها را دوباره به صورت داده دیجیتال برای ضبط تبدیل می کند.

DVR دوربین مداربسته AHD

دی وی آر دوربین مداربسته AHD قابلیت اتصال همزمان دوربین های مداربسته آنالوگ سنتی , AHD را فراهم می کند حتی بعضی از دستگاه های ذخیره ساز AHD علاوه بر موارد فوق قابلیت اتصال دوربین های تحت شبکه را به صورت محدود دارا می باشند.

سنسور دوربین مداربسته AHD

سنسور دوربین های مداربسته AHD به دلیل متن باز بودن توسط SOC ها و سنسورهای مختلف از Sony و TI و HiSilicon هوآوی در بازار موجود که در کیفیت و رزولوشن تصویر متفاوت موجود می باشند. سنسور دوربین های مداربسته AHD را می توان به صورت دستی از حالت HD به آنالوگ CVBS سوییچ کرد و به راحتی می توان به رزولوشن ۷۰۰ تی وی لاین سوییچ کرد و به DVR معمولی ۹۶۰H متصل کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *