دستگاه NVR چیست؟

دستگاه nvr

دستگاه NVR چیست؟

NVR مخفف Netwrok Video Recorder می باشد و در واقع حکم سرور در سیستم مداربسته شبکه را دارد. این دستگاه تصاویر دوربین مداربسته شبکه (IP) را دریافت کرده و پس از دریافت ضبط و نمایش می دهد.

قابلیت های دستگاه NVR :

ان وی آر ها انواع مختلفی در بازار دارند و هرکدام از آنها مشخصات خاص خود را دارند. در زیر به برخی قابلیت های اصلی این دستگاه ها اشاره می کنیم :

ضبط تصاویر دوربین های مداربسته : از وظایف اصلی این دستگاه ها ضبط تصاویر دوربین های مداربسته می باشد. این دستگاه ها بعد از دریافت تصویر از دوربین مداربسته, بسته به پشتیبانی از دستگاه های ذخیره سازی آنها را بر روی هارد دیسک های سنتی و SSD, فلش USB, مموری کارت و … ذخیره می کند.

نمایش تصاویر دوربین های مداربسته : این دستگاه ها از طریق پورت AV, HDMI و … به نمایشگر متصل می شوند و می توانند بسته به تعداد دوربین های پشتیبانی شده آنها را به صورت یکپارچه برای شما نمایش دهند.

اتصال دستگاه NVR به شبکه : از طریق پورت LAN دستگاه می توان آن را به شبکه یا اینترنت وصل نمود و تصاویر آن را در جاهای دیگر مشاهده نمود.

امکان بازبینی تصاویر : شما می توانید در صورت نیاز به بازبینی تصاویر با استفاده از قابلیت بازبینی , تصاویر را در تاریخ و زمان مشخص مشاهده کنید.

و خیلی قابلیت های مهم دیگر که بسته به نوع NVR , نرم افزار و سیستم عامل آن دارد.

کنترل دوربین گردان و زوم : اگر از دوربین های گردان, زوم دار استفاده می کنید با استفاده از پورت RS485 می توانید آنها را کنترل کنید.

تغذیه دوربین مداربسته : در صورت POE بودن امکان تغذیه دوربین مداربسته را فراهم می کند.

 

انواع دستگاه NVR

دستگاه NVR را می توان از نظرهای مختلف طبقه بندی کرد که مهمترین آنها تعداد کانال و پهنای باند ورودی می باشد.

۱- انواع NVR بر اساس تعداد کانال :

دستگاه های ان وی آر از نظر تعداد کانال و دوربین قابل اتصال می تواند ۴, ۸, ۱۶, ۳۲ و … کانال باشد.

۲- انواع NVR بر اساس پهنای باند ورودی دستگاه :

پهنای باند دستگاه NVR مشخص می کند که دستگاه امکان پردازش چه حجمی از اطلاعات را دارد و این فاکتور باید متناسب با کیفیت دوربین مداربسته شبکه و حجم ترافیک مصرفی توسط آن انتخاب شود.

در مقالات بعدی در مورد فاکتورهای انتخاب دستگاه NVR اطلاعات بیشتری در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *