خانه / مقالات / مقالات دوربین مداربسته / لنز وریفوکال دوربین مداربسته

لنز وریفوکال دوربین مداربسته

لنز varifocal دوربین مداربسته

لنز وریفوکال (Varifocal) دوربین مداربسته

لنز دوربین مداربسته همانطور که در مقالات قبلی هم کامل توضیح داده شد از نظر مکانیز کار و قابلیت تنظیم فاصله کانونی به ۲ نوع کلی ثابت و متغیر تقسیم می شوند. لنز وریفوکال ( Varifocal ) دوربین مداربسته لنزی است که امکان تغییر فاصله کانونی را در بازه ای محدود که بر روی مشخصات آن ذکر شده را به ما می دهند. به طور مثال لنز وریفوکال ۲٫۸-۱۲ میلیمتر, یعنی لنز این دوربین از لحاظ فاصله کانونی از ۲٫۸ میلیمتر تا ۱۲ میلیمتر قابل تنظیم شدن می باشد. هر چه فاصله کانونی روی مقدار بیشتر باشد عمق دید لنز بیشتر و هرچه کوچکتر باشد زاویه دید آن بیشتر می شود. در واقع زاویه و عمق دید با هم نسبت عکس دارند و بسته به نیاز در این لنز ها تنطیم می شود.

در این لنزها از ۲ اهرم برای تنظیم فاصله کانونی , وضوح و شفافیت تصویر استفاده می شود . یکی از اهرم ها مربوط به تنظیم مکان عدسی دوم که فاصله کانونی آن را تغییر می دهد و اهرم دیگری برای تغییر مکان عدسی اول نسبت به حسگر تصویر می باشد که وضوح و شفافیت تصویر را تغییر می دهد و focus تصویر باید بصورت دستی انجام شود.

از این لنزها بیشتر در مواقعی استفاده می شود که زاویه و عمق دید مناسب به طور کامل مشخص نمی باشد و باید فاصله کانونی قابل تغییر باشد. لنز های vari-focal قیمت بالاتری نسبت به لنز های ثابت ( FIX ) دارند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *