خانه / مقالات / مقالات دوربین مداربسته / WDR دوربین مداربسته چیست؟

WDR دوربین مداربسته چیست؟

wdr دوربین مداربستهWDR دوربین مداربسته چیست؟

WDR مخفف عبارت Wide Dynamic Range می باشد که به معنی بازه دینامیکی بالا است. برای توضیح این اصطلاح در ابتدا شما را با دامنه دینامیکی آشنا می کنیم.

 

Dynamic Range به میزان توانایی دوربین مداربسته در دریافت تصاویر در رنج های نوری متفاوت گفته می شود. هر چقدر دامنه آن بیشتر باشد توانایی بیشتری در دیدن اختلاف نور متفاوت دارد, در اکثر دوربین ها این مقدار حدود ۵۰db می باشد. بازه دینامیکی در چشم انسان حدود ۱۰۰db می باشد.

WDR چیست ؟

WDR یا دامنه دینامیکی بالا برای دوربین های استفاده می شود که بازه دینامیکی بالاتری نسبت به دوربین های معمولی دارند.

یکی از مشکلات دوربین های مداربسته اختلاف سطح نور در محیط های مختلف می باشد. این مشکل زمانی ایجاد می شود که یک منبع نور قوی مانند خورشید در محیط نسبتا تاریک وجود داشته باشد, این منبع نور قوی باعث بسته شدن دیافراگم دوربین مداربسته شده و باعث می شود قسمت های کم نور کاملا تاریک نمایش داده شوند.

برای رفع این مشکل دو مکانیزم متفاوت WDR و BLC استفاده می شوند. در مکانیزم WDR دوربین مجهز به دو CCD سرعت پایین و بالا می باشد, ابتدا CCD سرعت پایین با مدت زمان نوردهی زیاد و سپس CCD سرعت بالا با زمان نوردهی کم تصویر را پیمایش نموده سپس دو تصویر به دست آمده توسط آنها با هم ترکیب شده و تصویر نهایی به دست می آید که نور مناسبی هم در نقاط پر نور هم در نقاط کم نور دارد.

 

این مکانیزم تا حد زیادی مشکل اختلاف نور را حل نموده اما دارای معایبی نیز می باشد, مانند :

ممکن است باعث کاهش زنده بودن رنگ ها شود.

ممکن است سطح روشنایی قسمت های بین دو سطح با روشنایی مختلف متفاوت باشند.

تفاوت در نویز قسمت های مختلف تصویر, به خصوصی نویز در قسمت های تیره تصویر بیشتر است.

 

DWDR در دوربین های مداربسته

DWDR یا همان Digital WDR در دوربین های مداربسته به نسبت WDR قدرت خیلی پایینتری دارد و به هیچ وجه برای مکانهایی با اختلاف نوری بالا پیشنهاد نمی شود.

( در مقالات بعدی در مورد آن بیشتر توضیح خواهیم داد )

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *