خانه / مقالات / مقالات دوربین مداربسته / دوربین مداربسته ضد آب چیست؟

دوربین مداربسته ضد آب چیست؟

دوربین مداربسته ضد اب

دوربین مداربسته ضد آب چیست؟

استاندارد ضد آب در طیف وسیعی از محصولات موجود در بازار استفاده می شود, که در واقع این استاندارد درجه مقاومت محصول نسبت به نفوذ آب را نشان می دهد.

درجه مقاومت محصول نسبت به نفوذ آب توسط استاندارد IP تعیین می گردد, که نشان دهنده نسبت مقاومت پوشش آن نسبت به نفوذ آب به داخل آن می باشد. این استاندارد برای دوربین مداربسته از IP65 شروع می شود. برای استفاده از دوربین در داخل آب در کاربردهای خاص نیاز به دوربینی با استاندارد IP68 به بالا می باشد.

دوربین های مداربسته ضد آب موجود در بازار معمولا دارای استاندارد IP66 می باشند, این دوربین ها را نمی توان در آب معلق کرد ولی می توان آنها را با آب پرفشار از جهات مختلف شستشو داد . البته دوربین های IP67 نیز در بازار موجود می باشند که اگر مدت زمان موقتی آنها را در آب معلق کرد می تواند در برابر نفوذ آب مقاومت کند.

پیشنهاد می شود در محیط های خارجی که بارندگی زیاد است به IP66 بودن دوربین اکتفا نکرد و از کاور برای محافظت بیشتر از دوربین استفاده نمود.

علاوه بر این کاورهایی برای دوربین مداربسته در بازار موجود می باشند که ضد آب بوده و می توان از آنها برای افزایش مقاومت دوربین در برابر آب و یا سایر عوامل خارجی استفاده نمود.

تست ضد آب دوربین مداربسته

برای تست ضد آّب بودن دوربین مداربسته به نسبت استاندارد IP از قوانین خاص و معینی استفاده می شود که هر کدام مراحل و دستورالعمل های خاص خود را دارد.

به طور مثال برای دوربین های مداربسته با استاندارد IP66 پس از پوشاندن قسمت پشت دوربین ( قسمت نصب دوربین به دیوار و … ) آب در با فشار قوی از جهت های مختلف به سمت دوربین می پاشند و اینکار نباید در عملکرد آن خللی ایجاد کند.

پیشنهاد می شود در صورتی که بودجه شما اجازه می دهد حتی در محیط های مسقف یا داخلی نیز از دوربین مداربسته با استاندارد IP66 به بالا استفاده نمایید. این دوربینها در برابر عوامل خارجی مانند آب و گرد و غبار مقاومت بیشتری داشته و در صورت بروز مشکل در این محل ها نیز احتمال خرابی دوربین پایین می آید.

علاوه بر آن به دلیل طراحی مقاوم بدنه دوربین در برابر عوامل خارجی ، بدنه این دوربینها از کیفیت به مراتب بالاتری نسبت به سایر دوربینها برخوردار می باشند و عمر مفید دوربین در محیط های مرطوب یا دارای گرد و غبار نسبت به دوربینهای معمولی بیشتر می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *