خانه / مقالات / مقالات دوربین مداربسته / دوربین مداربسته گردان چیست؟

دوربین مداربسته گردان چیست؟

دوربین مداربسته گردان

دوربین مداربسته گردان به دوربینی گفته می شود که قابلیت گردش در جهات مختلف و زوم کردن در زاویه ای مشخص را دارد. این دوربین ها به نام های PTZ, Speed Dome, Fast Dome نیز شناخته می شوند, شکل ظاهری این دوربین ها بسیار شبیه به دوربین مداربسته دام می باشد و دارای پایه ای مخصوص بسته به شرایط نصب می باشند.

 

کاربرد دوربین مداربسته گردان ( PTZ )

معمولا از این دوربین های مداربسته برای پوشش مناطق وسیع یا سوله ها استفاده می شود و برای استفاده از آنها به یک اپراتور و مسئول دوربین نیاز است در غیر اینصورت استفاده از امکانات آن محدود شده و عملا نقش یک دوربین مداربسته Dome عادی را بازی می کند.

 

امکانات دوربین مداربسته گردان

زاویه دید دوربین مداربسته گردان

این دوربین ها دارای زوم مکانیکی می باشند و می توانند زاویه دید متغیری داشته باشند و محدوده این زاویه دید بستگی به لنز متغیر نصب شده بر روی آنها می باشد که معمولا در مشخصات آنها ذکر می شود.

دید در شب دوربین مداربسته گردان

دوربین های مداربسته گردان معمولا دارای برد بالایی می باشند اما دید در شب آنها به اندازه برد دوربین نمی باشد و برای پوشش مناسب باید نور محیط را از طریق روش های جایگزین تامین نمود.

قابلیت Preset دوربین مداربسته گردان ( برنامه حرکت دوربین )

با استفاده از این قابلیت, دوربین می تواند بصورت برنامه ریزی شده و با تعریف زمانبندی ,محل هایی مشخص را به ما نشان دهد.

اینکار توسط تعریف Preset برای دستگاه انجام می شود. هر Preset یک نقطه مکانی مشخص بر روی دوربین می باشد که می توان آن را بر روی نقاطی که مد نظر ما می باشد و نیاز به نظارت دارد مانند: درب ورود تعریف کرد. به مجموعه ای از Preset ها که با ترتیب و زمان مشخص یکی پس از دیگری اجرا می شوند یک Sequence گفته می شود که در واقع همان برنامه حرکت دوربین مدار بسته گردان می باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *