خانه / مقالات / مقالات دوربین مداربسته / لنز دوربین مداربسته

لنز دوربین مداربسته

لنز دوربین مداربسته

لنز دوربین مداربسته چیست؟

لنز دوربین مداربسته وسیله ای برای انتقال نور از محیط بر روی حسگر تصویر و تنظیم زاویه دید دوربین مداربسته می باشد. حسگر تصویر این نور دریافتی را پردازش و به پالس اکتریکی تبدیل و آنرا به سرور مرکزی ( دستگاه DVR یا … ) انتقال می دهد. سرور دوباره بعد از دریافت این این پالس ها آنها را به تصویر قابل نمایش تبدیل می کند.

انتخاب لنز با کیفیت از اهمیت بالایی برخوردار است, در صورت انتخاب لنز نامناسب نور مناسبی به پردازشگر تصویر نمی رسد و به طبع دوربین نمی تواند تصویر مناسبی را ارائه دهد.

علاوه بر کیفیت, انتخاب لنز با فاصله کانونی مناسب در انتخاب آن اهمیت بالایی دارد. این فاصله کانونی بر حسب میلیمتر بیان می شود. این فاصله کانونی زاویه دید و عمق آنرا مشخص می کند , یعنی هر چه این عدد بیشتر باشد عمق دید لنز بیشتر و هرچه کوچکتر باشد زاویه دید آن بیشتر است. در واقع زاویه و عمق دید با هم نسبت عکس دارند.

 

انواع لنز دوربین مداربسته بر حسب فاصله کانونی و مکانیزم کار

لنز دوربین مداربسته از نظر مکانیزم کار و قابلیت تنظیم فاصله کانونی به چند دسته تقسیم می شود :

۱- لنزهای FIX ( ثابت ) : این لنزها فاصله کانونی ثابتی دارند و زاویه و عمق دید آنها ثابت است. از این لنزها در جاهایی استفاده می شود که زاویه و عمق مناسب برای آن مکان کاملا مشخص است.

۲- لنزهای وریفوکال ( Varifocal )  : این لنزها دارای فاصله کانونی متغیر و قابل تنظیم هستند که در یک بازه مشخص قابل تغییر می باشد ( زاویه و عمق دید لنز قابل تغییر می باشد ) , این لنزها یک بازه فاصله کانونی مشخص دارند , به طور مثال لنز های وریفوکال ۲٫۸ – ۱۲ فاصله کانونی آنها از ۲٫۸ میلیمتر تا ۱۲ میلیمتر قابل تنظیم می باشد.

در این لنزها از ۲ اهرم برای تنظیم فاصله کانونی , وضوح و شفافیت تصویر استفاده می شود . یکی از اهرم ها مربوط به تنظیم مکان عدسی دوم که فاصله کانونی آن را تغییر می دهد و اهرم دیگری برای تغییر مکان عدسی اول نسبت به حسگر تصویر می باشد که وضوح و شفافیت تصویر را تغییر می دهد و focus تصویر باید بصورت دستی انجام شود.

از این لنزها بیشتر در مواقعی استفاده می شود که زاویه و عمق دید مناسب به طور کامل مشخص نمی باشد و باید فاصله کانونی قابل تغییر باشد.

 

۳- لنزهای Zoom یا موتوردار : این لنز ها نیز مانند لنزهای وریفوکال دارای فاصله کانونی قابل تغییر می باشند با این تفاوت که این فاصله کانونی از راه دور و توسط موتور این لنز قابل تغییر می باشد. این لنزها دارای focus خودکار و هوشمند می باشند.

استفاده از این لنزها بسیار کم شده است و دوربین های اسپید دام به دلیل هزینه پیاده سازی کمتر و امکانات بیشتر جایگزین استفاده از آنها در دوربین ها شده اند.

 

انواع لنز دوربین مداربسته بر حسب نوع نصب

لنزهای دوربین مداربسته به دو نوع بر حسب روش نصب موجود می باشند :

۱- لنزهای داخلی : این لنزها به صورت ثابت داخل دوربین مداربسته نصب و غیر قابل تغییر می باشند .

۲- لنزهای خارجی : از این لنزها در دوربین های مداربسته باکس استفاده می شود و با ۲ نوع پایه CS یا C طراحی و تولید می شوند.

 

برای اطلاعات بیشتر در مورد مشخصه های مهم لنز دوربین مداربسته می توانید این مقاله را نیز مطالعه نمایید :

راهنمای انتخاب لنز دوربین مداربسته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *